„Ne možemo da podržimo američki nacrt rezolucije“, rekao je Nebenzja.
Za dokument je glasalo 12 članova Saveta, protiv američkog predloga su bile Rusija i Bolivija, a Kina je bila uzdržana.
„Autori (rezolucije) znaju da je (nacrt rezolucije SAD) suprotan stavu Rusije i neće biti prihvaćen“, rekao je Nebenzja na sastanku Saveta bezbednosti UN.
„Delegacija SAD ponovo pokušava da dovede u zabludu međunarodnu zajednicu i učini još jedan korak ka konfrontaciji stavljajući na glasanje nacrt rezolucije koja nema jednoglasnu podršku članova Saveta bezbednosti“, istakao je Nebenzja.
Prema njegovim rečima, SAD pokušavaju da ožive zajednički mehanizam istrage koji se „osramotio“ donošenjem presude suverenoj državi — Siriji — bez podataka koji to potvrđuju.
Nebenzja je istakao da ovaj „provokacioni korak“ nema ništa zajedničko sa stremljenjem da se istraže dešavanja u sirijskoj Dumi 7. aprila.
„Čak i ako pretpostavimo neverovatno i pretpostavimo da se takav projekat usvoji, za formiranje mehanizma za proveru biće potrebno nekoliko meseci… Vama ova istraga nije potrebna. Ne želite da čujete da u sirskoj Dumi nisu pronađeni tragovi hemijskog napada. Vi ste sve ovo vreme tražili izgovor… Ovo izgleda kao prolećno zaoštravanje“, naglasio je Nebenzja.
Stalna predstavnica Sjedinjenih Američkih Država u UN Niki Hejli pozvala je na početku zasedanja članove Saveta bezbednosti UN da podrže nacrt rezolucije o hemijskim napadima u Siriji i glasaju protiv ruskog.
„Pozivam sve da se uzdrže ili glasaju protiv ruskog nacrta“, naglasila je Hejlijeva.
Ona je ponovila da je američki nacrt rezolucije „minimum koji Savet bezbednosti može da učini kao odgovor na ovaj napad“.
„Naša rezolucija garantuje da će svaka istraga biti nezavisna“, rekla je Hejlijeva.
Ambasador Rusije u UN Vasilij Nebenzja smatra da nacrt rezolucije Sjedinjenih Američkih Država „nema nikakve veze sa nezavisnom“ istragom informacija o hemijskom napadu u Siriji.
Britanska ambasadorka u UN Karen Pirs izjavila je da je Rusija prešla crvenu liniju stavljajući veto na američku rezoluciju o uspostavljanju novog mehanizma za istragu hemijskih napada u Siriji.
„Rusija je prešla crvenu liniju međunarodnog poretka blokirajući rezoluciju… Današnje ruske akcije predstavljaju korak protiv pravila i ovlašćenja Saveta bezbednosti i, šire posmatrano, Ujedinjenih nacija. Ovo je korak protiv međunarodnog mira, bezbednosti i neproliferacije, kao i korak protiv čovečnosti“, istakla je Pirsova.
Nakon glasanja o američkoj rezoluciji članovi Saveta bezbednosti UN glasali su i o predlogu Rusije o Siriji. Ni ovaj predlog nije usvojen, jer nije dobio potreban broj glasova. Šest nacija glasalo je za nacrt, a sedam protiv. Dva člana su bila uzdržana.
Britanska ambasadorka istakla je da Moskva uvek može da „predloži da se za ovo obratimo Međunarodnom krivičnom sudu“. Velika Britanija je glasala protiv ruskih mera, jer one omogućavaju da suverene države rade iznad zakona, rekla je Pirsova.
Nakon neuspeha i ruskog i američkog predloga, Nebenzja je izjavio da ako Sjedinjene Američke Države „odluče da izvedu nezakonitu vojnu avanturu, a nadam se da ćete se prizvati pameti, onda ćete sami morati snositi odgovornost za to“.
Zamenik stalnog predstavnika Kine u UN Vu Haitao je na sastanku Saveta bezbednosti UN o situaciji u Siriji izjavio da se Kina protivi upotrebi sile ili pretnji od njene upotrebe u međunarodnim pitanjima.
„Kina uvek poziva na poštovanje suvereniteta, nezavisnosti, jedinstva i teritorijalnog integriteta Sirije i insistira na mirnom rešavanju spora. Mi smo protiv upotrebe sile ili pretnje upotrebe sile u međunarodnim odnosima. Mi se zalažemo da se sve akcije preduzimaju u skladu sa Poveljom UN“, rekao je predstavnik Kine.