Članovi Saveta bezbednosti takođe imaju nameru da razmotre situaciju u Siriji, konkretno, navodni hemijski napad u gradu Dumi u Istočnoj Guti.
Sastanak je sazvan kako bi se skrenula pažnja na lokalne, nacionalne i međunarodne grupe koje su već uključene u oružane sukobe ili gde još uvek mogu da eskaliraju konfrontacije, izjavio je specijalni izaslanik UN za Siriju, Stafan de Mistura.
Nedavni razvoj događaja nosi više nego ikada ranije „opasnost koja okružuje višestruka sporna pitanja na Bliskom istoku“ a ona bi mogla imati „apsolutno razorne posledice koje je teško čak i zamisliti“, rekao je zvaničnik, naglašavajući da bi kriza u Siriji mogla da se razvije u veću krizu međunarodne bezbednosti.
De Mistura je nakon napada Izraela na sirijsku bazu pozvao sve strane da izbegavaju dalje eskalacije i konfrontacije.
Ujedinjene nacije ne mogu da potvrde izveštaje o navodnim hemijskim napadima, naglasio je izaslanik.
„Ujedinjene nacije ne mogu nezavisno da potvrde ili pripišu odgovornost za ovaj napad, ali pozivamo sve strane da pokažu izuzetnu uzdržanost i izbegavaju bilo kakvu dodatnu eskalaciju ili konfrontaciju“, rekao je De Mistura.
Američki predsednik Donald Tramp već je prihvatio hemijske napade kao sigurne.
Treba napomenuti da je ponedeljak prvi radni dan za savetnika za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džona Boltona.
„Pozivam Savet bezbednosti UN da u skladu sa svojim mandatom održava mir i bezbednost i poštuje međunarodno pravo kako bi se uspostavio mehanizam za istragu ovih izveštaja i pronalaženje počinilaca“, rekao je De Mistura tokom obraćanja Savetu bezbednosti UN.
Gledište Rusije
„Rukovodstva Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Francuske bez ikakvih osnova i bez razmišljanja o posledicama vodi politiku konfrontacije prema Rusiji i podstiču druge da to čine“, rekao je stalni predstavnik Rusije u UN Vasilij Nebenzja.
Prema njegovim rečima, u tome se koristi „široki arsenal metoda kao što su klevete, uvrede, ratoborna retorika, ucene, sankcije i pretnje upotrebom sile protiv suverene države“.
„Drsko se preti Rusiji. Ton kojim se to čini prešao je granicu dozvoljenog. Čak ni u vreme Hladnog rata ovakav bezobrazluk prema Rusiji vaši prethodnici sebi nisu dozvoljavali“, dodao je Nebenzja tokom svog govora na zasedanju Saveta bezbednosti UN.
Sjedinjene Američke Države izvele su brzoplete zaključke o upotrebi hemijskog oružja u Siriji, što predsedniku Bašaru el Asadu ne treba, jer dobija rat protiv pobunjenika. Kao što su stručnjaci zapazili, lideri napadaju civile kada su očajni, ali Asad nije očajan.
Nebenzja je predložio ekspertima OZHO da sutra odlete u Damask kako bi istražili incident u Dumi i dodao da će vlasti Sirije i vojska Rusije pomoći u tome.
„Švedska je izradila nacrt rezolucije o istrazi incidenta. U principu, da bi ga istraživao OZHO ne treba nikakva rezolucija. Ali mi smo spremni da razmotrimo ovu rezoluciju. Danas predlažemo da uradite ono što ste zamislili u svom nacrtu: dozvolite OZHO, koji je saopštio da je spreman da ovo reši, da odmah, već sutra odleti za Damask“, rekao je Nebenzja.
„Uostalom, to je ono na šta nas je pozvao predsednik (SAD Donald) Tramp i drugi zapadni lideri“.
Stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenim nacijama rekao je da „provokacija u Dumi liči na prošlogodišnji incident u Han Šejhunu 2017. godine“, kada su Sjedinjene Američke Države unapred pripremile napad na Siriju.
„Zajednički momenat predstavlja isplanirani karakter akcija“, istakao je Nebenzja.
Nebenzja je naveo da su nakon oslobođenja Dume od terorista tamo upućeni ruski specijalisti radi prikupljanja podataka. Oni su uzeli uzorke tla koji su pokazali da ne postoje nervno-parališuće supstance niti supstance koje sadrže hlor.
On je dodao i da niko od lokalnog stanovništva nije potvrdio činjenicu o hemijskom napadu. „U lokalnu bolnicu nisu dolazile žrtve sa simptomima trovanja supstancama tipa sarina i hlora. Tela mrtvih od trovanja takođe nisu pronađena“, naglasio je Nebenzja.
Ruski diplomata pretpostavlja da je „lažna vest o Dumi“ pokušaj da se pažnja skrene sa „vodvilja“ o slučaju „Skripalj“.
„Subotnji falsifikat iz Dume ima za cilj, između ostalog, i skretanje pažnje javnosti sa vodvilja o ’slučaju Skripalj‘, u koji se konačno zapetljao London, prebacujući ničim neopravdane optužbe na Rusiju i ispunjavajući osnovni zadatak — obezbeđivanje solidarnosti od saveznika u izgradnji antiruskog fronta“, istakao je Nebenzja.
Kao odgovor na reči američkog ambasadora u UN Niki Hejli da Rusija nikada neće biti prijatelj Sjedinjenih Američkih Država, stalni predstavnik Rusije rekao je da se Moskva ne nameće među prijatelje, već od Vašingtona samo očekuje konstruktivan dijalog.
„Mi nismo vaši prijatelji. Od vas želimo samo normalne civilizovane odnose, što arogantno odbijate, zanemarujući elementarnu pristojnost. Međutim, varate se da imate prijatelje. Vama su takozvani prijatelji samo oni koji ne mogu da vam kažu ’ne‘. I to je jedini kriterijum prijateljstva u vašem shvatanju“, naglasio je Nebenzja.
„Rusija ima prijatelje. I mi, za razliku od vas, nemamo protivnike. Mi ne gledamo svet kroz takvu prizmu. Međunarodni terorizam — to je naš neprijatelj. Ali mi i dalje nudimo saradnju“, zaključio je on.
Američka strana
Ambasadorka SAD Niki Hejli izjavila je: „Mogla bih da pokažem slike beba koje leže mrtve pored svojih majki, u pelenama, svi leže zajedno, mrtvi, otvorenih očiju i beživotni, sa belom penom koja im izlazi iz usta i noseva“ zbog takozvanog hemijskog napada. Hejlijeva tvrdi da upotreba hemijskog oružja u Siriji postaje „normalizovana“.
„Nalazimo se na ivici opasne propasti“, rekla je ona. „Došli smo do trenutka kada svet mora da vidi ispunjenje pravde“.
„Istorija će ovo zabeležiti kao trenutak kada je Savet bezbednosti ili izvršio svoju dužnost ili pokazao svoj potpuni neuspeh da zaštiti narod Sirije“, istakla je Hejlijeva.
„U svakom slučaju, Sjedinjene Države će odgovoriti“ dodala je ona.
Stalna predstavnica Velike Britanije u Ujedinjenim nacijama Karen Pirs smatra da je predlog Rusije o slanju eksperata Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) na mesto navodnog incidenta u sirijskoj Dumi „vredno realizacije“.
„Samo istraga može da utvrdi ko je odgovoran za upotrebu hemijskog (oružja) i otvori put do (pozivanja) na odgovornost“, rekla je Pirsova i dodala da bi misija OZHO trebalo da poseti Dumu pod zaštitom ruskih snaga i da bi trebalo da ima puno slobodu pristupa mestu incidenta.
Ambasador Francuske u UN Fransoa Delatr je izjavio da je navodni napad u sirijskoj Dumi izvršen sa prećutnim pristankom Rusije, ili uprkos njenom neslaganju i vojnom prisustvu i na kopnu i u vazduhu.
Ranije je Zapad optužio Damask za navodni hemijski napad u sirijskom gradu Dumi. Moskva je negirala informacije o hlornoj bombi koju je navodno bacila sirijska vojska. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su klevete o upotrebi otrovnih supstanci od strane sirijske vojske u cilju da se zaštite teroristi i opravdaju eventualni napadi spolja.