„Posle izjava Turske o mogućnoj operaciji, SAD i Francuska su povećale svoje vojno prisustvo u ovom regionu, gde su inače prisutne i britanske snage. SAD su razmestile svoje specijalne snage u Sadžuri u okolini Manbidža, označivši time ’crvenu liniju‘ čije bi presecanje međunarodna koalicija mogla da tumači kao napad, što bi povuklo određene posledice, odnosno oružana dejstva u znak odgovora. Naš savez sa snagama koalicije i dalje je na snazi i tu se ništa nije izmenilo. Koalicija nastavlja da podržava Demokratske snage Sirije“, izjavio je Bozi.
Naš sagovornik navodi da Turska nije uspostavila sporazum sa SAD.
„Da je Ankara postigla dogovor sa Vašingtonom, SAD ne bi nastavile sa isporukama oružja i opreme u Manbidž, ni sa povećavanjem svog prisustva u tom regionu. Vojni savet Manbidža je, sa svoje strane, u slučaju napada spreman da se suprotstavi i do poslednje kapi krvi štiti svoje teritorije“, odlučan je Bozi.
Informaciju o prisustvu američkih, britanskih i francuskih vojnih snaga je u intervjuu za Sputnjik potvrdio i Rezan Gulo, ministar odbrane kurdskog kantona Džezire, koji ulazi u sastav Federacije severne Sirije, koju je jednostrano proglasila Partija demokratskog saveza.
„Vojni kontigent SAD, Velike Britanije i Francuske u okvirima podrške međunarodne koalicije ne nalazi se samo u Manbidžu, već i u Dejr el Zoru, Raki, Tabki i Tel Abjadi. Snage međunarodne koalicije značajno jačaju svoje prisustvo na severu Sirije“, izjavio je Gulo.