Izvršni odbor Evropske rukometne federacije odlučio je da kvalifikacioni turnir juniorki u Kragujevcu za Svetsko prvenstvo bude igran bez nacionalnih obeležja, a Rukometni savez Srbije je prošlog petka saopštio da je zadovoljan tom odlukom. Kvalifikacioni turnir biće održan od 23. do 25. marta, a učestvovaće selekcije Srbije, Norveške, Slovačke i takozvanog Kosova.
Pobeda ili velika sramota?
Rukometni savez Vojvodine je saopštio da odluka da kvalifikacioni turnir bude održan bez intoniranja himni i isticanja nacionalnih obeležja predstavlja „ponižavanje Srbije“ i predložio da takmičenje bude odloženo ili da organizacija bude predata drugoj državi.
Legendarni srpski fudbaler Dušan Savić kaže da i kao Srbin i kao sportista apsolutno podržava Rukometni savez Vojvodine koji je izrazio protest zbog „sramne odluke Rukometnog saveza Srbije“.
„To je pitanje za državu, prvo za ministra sporta, jer je poniženje igrati bez sopstvenog grba, zastave i himne države. Usluga se čini fantomskoj, nepostojećoj državi zarad nekih integracija u propalu tvorevinu koja se zove Evropska unija. Mislim da je prvo bio namešten žreb od strane evropskih rukometnih čelnika da namerno stave Srbiju i tu lažnu fantomsku državu Kosovo da budu u istoj grupi, jer sve to ide preko dece. Prvo se priprema teren za ono što kasnije treba da dođe na višim nivoima“, kategoričan je Savić.
Sramno je, oštar je Savić, i još sramnije što smo mi to prihvatili i navodno pobedili, jer neće biti himne te neke države Kosovo.
„Samo pitam te iz Rukometnog saveza Srbije koji su prihvatili da se sramno ponesu i to odobre — šta će na semaforu pisati, protiv koga mi igramo? Šta će pisati na semaforu, Srbija igra protiv koga? Ako nema himne, ako nema zastave, ali protiv koga mi igramo? I to u Kragujevcu, u srcu Šumadije“, podvlači Savić za Sputnjik.
To je sve sramno poniženje, napominje Savić, i još jedno u nizu koje trpimo kad je u pitanju odnos Srbije i te lažne tvorevine, centra narko-dilera, mafije i tako dalje.
„Ima još vremena da se hitno reaguje da se to ne desi ili da neko drugi reaguje i da do te utakmice i tog turnira ne dođe“, sugeriše Savić.
Živi ljudi u živom blatu politike
Prva zamenica predsednika Komiteta Državne dume Rusije za međunarodne poslove Svetlana Žurova ističe za Sputnjik da kad se u sport i navijanje umeša politika pojavljuju se izjave tipa „nastupaćete u neutralnom statusu, a ne pod svojom zastavom“.
„I uvek, nažalost, to zvuči kao nešto što nema veze sa živim ljudima. Zato su Kosovo i Srbija ili Kina i Tajvan ili kod nas slučaj sa Krimom, veoma složeni. Naš primer sa Krimom i Rusijom je da krimsku fudbalsku ekipu, iako je Republika Krim deo Ruske Federacije, ne možemo da je prijavimo za šampionat Rusije, da ne bi usledile opet nekakve međunarodne sankcije. A sami sportisti, oni naravno da žele da nastupaju i predstavljaju svoju zemlju. Imamo mi još takvih slučajeva, na primer, sa Južnom Osetijom, Pridnjestrovljem i Abhazijom. Oni bi takođe rado nastupali pod svojom zastavom, ali ne mogu“, navodi Žukova.
To su neprijatni politički momenti, ističe Žukova, posebno ako je zemlja međunarodno priznata, a mora da se odrekne svog grba i svoje zastave.
„To je već strašno. To onda više nema nikakve veze sa sportom“, podvlači Žukova.