Predsednik Rusije Vladimir Putin potvrdio je preporuke nakon obraćanja Federalnoj skupštini. Reč je o ukazu kojim su utvrđeni nacionalni ciljevi razvoja Rusije do 2024. godine. Među tim ciljevima su, kako je navedeno, produžavanje životnog veka Rusa, rast njihovih prihoda, kao i smanjenje nivoa siromaštva u zemlji.
Kao ciljevi su navedeni i poboljšanje uslova života i zaštita prirodnog okruženja, kao i podrška preduzetništvu.
Prva stavka odnosi se na povećanje brojnosti stanovništva. To nije samo povećanje nataliteta, nego i produženje životnog veka: do 78 godina 2024, a do 80 godina do 2030.
„Do kraja sledeće decenije Rusija treba da uđe u klub zemalja ’80 plus‘, gde život traje više od 80 godina. To su zemlje poput Japana, Francuske, Nemačke. Ubrzanim tempom treba da raste trajanje upravo zdravog, aktivnog, kvalitetnog života, u kojem čoveka ne ograničavaju bolesti“, navedeno je u Putinovim preporukama.
Osnove za to su medicina prema svetskim standardima, stabilan rast prihoda Rusa, solidne penzije i za 50 odsto smanjenje broja onih koji su ispod granice siromaštva. Do sredine jula Vlada treba da utvrdi usavršeni, odnosno efikasniji sistem socijalne pomoći.
Rusiji je potrebno da maksimalno privuče nove investitore i da se učvrsti među pet najvećih ekonomija sveta. To znači da treba da istisne nekoga od sadašnjih lidera, a to su SAD, Japan, Kina, Indija i Nemačka. Tempo rasta ekonomije mora da bude iznad prosečnog svetskog.
„Upravo je povećanje ekonomskog potencijala zemlje, svakog regiona, glavni izvor dodatnih resursa. Za to nam je nužna ekonomija s tempom rasta iznad svetskog. To nije lak zadatak. Ali to nije pusta želja, nego bazični uslov za prodor u rešavanju socijalnih, infrastrukturnih, odbrambenih i drugih zadataka“, naveo je Vladimir Putin.
Među Putinovim preporukama jeste i podrška mladim talentima, koja je, prema njegovim rečima, strateški cilj.
Među preporukama su i smanjivanje poreskih opterećenja, kao i suzbijanje sive ekonomije, a jedan od načina da se to ostvari jeste omogućavanje pravnog statusa osobama koje se bave poslovima kao što su čuvanje dece, podučavanje kod kuće i sl.