Venediktov je izjavio da u svetu „raste razumevanje da model bezbednosti NATO-a jednostavno ne može da funkcioniše u novim uslovima“ jer je „zarobljen u hladnom ratu“ i da EU „danas dobro zna“ da bez Rusije ne može da se reši problem evropske bezbednosti.
„Degradacija njenih institucija (evropske bezbednosti) je očigledna“, rekao je Venediktov.
Bez obzira na to što u Savetu bezbednosti ocenjuju perspektivu poboljšanja odnosa Rusije sa SAD i EU sa uzdržanim optimizmom, Moskva podržava i održava direktan dijalog sa SAD.
„Nesumnjivo, dubina i produktivnost tih odnosa će zavisiti od stepena spremnosti Amerikanaca na takve kontakte na ravnopravnoj osnovi i uz uzimanje u obzir međusobnih interesa“, rekao je Venediktov.
Što se tiče smanjenja praga upotrebe nuklearnog oružja u SAD, u Savetu bezbednosti ga smatraju neopravdanim i pretnjom po međunarodnu bezbednost — cena greške mogla bi da bude rat.
„U pregledu nuklearne politike se direktno govori da SAD ne isključuju donošenje krajnjih mera kao odgovor. Prirodno, neopravdano smanjenje praga upotrebe nuklearnog oružja može da se odrazi na međunarodnu bezbednost. Uz takav pristup, cena greške može biti nuklearni rat sa nepopravljivim posledicama za čitavo čovečanstvo“, rekao je pomoćnik sekretara Saveta bezbednosti Rusije za pitanja međunarodne bezbednosti.