Od 27. februara u predgrađu Damaska proglašena je humanitarna pauza. Ta odluka je doneta po nalogu ruskog predsednika Vladimira Putina nakon što je Savet bezbednosti UN odobrio rezoluciju o prekidu vatre u Siriji.
Rezoluciju 2401 se od svih strana traži da „odmah prekinu sukobe“ i da se obavežu da će obezbediti humanitarnu pauzu od najmanje 30 dana na čitavoj teritoriji Sirije, kako bi bile omogućene bezbedna i nesmetana isporuka humanitarne pomoći i medicinska evakuacija teško bolesnih i ranjenih. Režim prekida vatre se ne odnosi na vojne operacije protiv DAEŠ-a, Nusra fronta, Al Kaide i drugih organizacija povezanih sa teroristima.
Međutim, komandant kontrolne grupe zone deeskalacije, general Viktor Panjkov kaže da civilno stanovništvo ne može da napusti Istočnu Gutu zbog granatiranja humanitarnog koridora od strane terorista. Sa lica mesta sirijski vojni ekspert brigadni general Muhamed Isa za Sputnjik kaže da terorističke grupe uopšte ne poštuju rezoluciju.
Isa naglašava da su sirijske vlasti istakle, što je saopštio Bašar Džafari, stalni predstavnik Sirije u UN, da će sirijska vojska odgovoriti ako teroristi, uprkos objavljivanju humanitarne pauze, budu pucali.
„Nažalost, na terenu deluje da ta rezolucija ne može da bude sprovedena, jer nema snage, sile koja bi mogla da garantuje njenu realizaciju. Sirijska vojska ne odgovara na oružane provokacije terorista, ali nastavlja operacije protiv DAEŠ i Nusra fronta. SAD namerno predstavljaju situaciju u lažnom svetlu, jer to ide u prilog njihovim interesima. Sa jedne strane Amerikanci žele da ometaju sirijsku vojsku u izvršavanju zadataka, a sa druge strane nastavljaju da snabdevaju teroriste oružjem i opremom. Time SAD žele da kompromituju Rusiju zbog podrške koju pružaju sirijskoj vojsci, koja navodno ubija civile i narušava norme međunarodnog prava“, kaže general.
Isa dodaje da Amerikanci hoće po svaku cenu da očuvaju prisustvo oružanih grupa terorista u Istočnoj Guti za realizaciju dalekosežnih planova. Pod maskom primirja, to vreme će iskoristiti da u američku bazu u At Tanfe prebace dodatne snage kako bi u Guti bilo 20 do 25 hiljada terorista, a da će onda započeti napad na Damask.
Profesor Visoke škole ekonomije Ekspert za Bliski istok Grigorij Lukjanov kaže da čitav niz država, a među njima i Velika Britanija, vide humanitarnu pauzu u Istočnoj Guti kao uvertiru za prestanak borbenih dejstava sirijskih vladinih snaga sa oružanim grupama koje se nalaze u ovom kritičnom regionu.
„Što se zvaničnog Damaska tiče, mora se reći da su ovde očekivanja unekoliko drugačija. Humanitarna pauza se vidi kao instrument pomoću kojeg je iz okruženja terorista moguće izvesti civile tokom pauze u borbama protiv Al Kaide, DAEŠ i ostalih terorističkih struktura. U tom smislu se nastavljaju pokušaji diplomata iz različitih država da usaglase svoje stavove, ali situacija je još mutna, stavovi se i dalje drastično razlikuju. U ovakvim okolnostima veoma je teško prognozirati razvoj situacije u Istočnoj Guti“, ocenjuje Lukjanov.
Politikolog Dmitrij Evstafijev smatra da je odluka o humanitarnoj pauzi ključna u ovoj situaciji.
„Taj potez daje mogućnost civilima da kako-tako bezbedno, postepeno napuste oblasti gde se vode teški okršaji između sirijskih vladinih snaga, sa jedne, i terorista, sa druge strane. Ovo je i akt dobre volje Rusije i zvaničnog Damaska. Sa druge strane, ovo je i pokazatelj i realno shvatanje činjenice da je u Guti veoma teška situacija, da veliki broj civila ne može da izađe iz tog paklenog okruženja terorista koji ih bukvalno drže kao taoce“, zaključuje Evstafijev za Sputnjik.