Sada pred učesnicima projekta stoji zadatak da od „Srebrne ogrlice“ stvore podjednako popularne turističke destinacije kao što su gradovi čuvenog ruskog „Zlatnog prstena“. Prvi članovi novog projekta su Sankt Peterburg, Vologda, Veliki Novgorod, Pskov, Kalinjingrad, Veliki Ustjug, naselje Stara Ladoga, selo Izborsk, Spaso-Preobraženski Valaamski manastir, Solovecki državni istorijsko-arhitektonski i etnografski muzej „Kiži“ i Državni muzej seoske arhitekture i narodne umetnosti severnih regiona Rusije „Mali Koreli“.
„U osnovi ovog projekta leži ideja očuvanja, popularizacije našeg bogatog istorijskog i kulturnog nasleđa i osmišljavanje kako sve to pretvoriti u turističku ponudu. Zajedno sa stručnjacima i resurnim ministarstvima regiona severozapada države razradili smo koncepciju, logotipe, stil, tematsku ponudu na internetu“, izjavio je na zvaničnoj prezentaciji ovog programa Vladimir Medinski, ministar kulture Rusije Federacije.
Svi gradovi, manastiri i muzeji dobili su sertifikat učesnika, kao i pravo da na svoje objekte postave znak, posebne tablice koje će svedočiti da se radi o učesnicima projekta „Srebrna ogrlica“.
Odmor za svaki džep i ukus
Nije slučajno sertifikat učesnika projekta dobio grad Vologda. Ne samo da se ovaj grad već sad dinamično razvija, već i radi na vrlo naprednim ali istovremeno realno izvodljivim planovima za budućnost.
Tokom poslednje tri godine priliv turista konstantno raste za deset odsto godišnje. Prošle godine je ovu oblast posetilo oko dva i po miliona ljudi. Važno je naglasiti da je trećina ovog broja ostvarila i noćenja u hotelima ili drugim smeštajnim objektima. Najposećeniji gradovi su Veliki Ustjug, Vologda, Kirilov, Čerepovec, a prva dva od navedenih gradova jesu deo projekta „Srebrna ogrlica“.
Trebalo bi podvući da bez obzira na dugu i hladnu rusku zimu, ovi gradovi nude sadržaje koji su zanimljivi tokom čitave godine. Zimi najviše poseta beleži Veliki Ustjug, kao mesto odakle potiče ruski Deda Mraz. Tokom leta u istom ovom regionu se održavaju brojni festivali poput omladinskog filmskog i pozorišnog. A mreža plovnih reka otvara sjajne mogućnosti za razvoj turizma i organizovanje rečnih krstarenja. U okolini grada Kirilov postoji etno-istorijski kompleks gde možete videti kako se tokom srednjeg veka živelo na teritoriji Rusije. Vologda je leti interesantan ljubiteljima sporta jer je domaćin polumaratona.
Važno je naglasiti da se intenzivno obnavljaju smeštajni kapaciteti i grade se novi hoteli i odmarališta. Na primer, tokom održavanja letnjih festivala „Glas zanata“ i „Glas istorije“, Vologdu i okolne gradiće posećuje toliko zainteresovanih da su apsolutno svi hoteli zauzeti. Zato je važno što je uočena veza između dobre organizacije festivala i popunjavanja kapaciteta, pa će se i na tome raditi.
Osim toga, sve pohvale idu i na račun usluge i servisa u restoranima. Čak i vrlo zahtevni gastronomi iz Moskve i Sankt Peterburga, koji su imali priliku da ocene rad i ponudu u restoranima ovog kraja, bili su prilično zadovoljni.
Postojbinu ruskog Deda Mraza možete posetiti i leti
Veliki Ustjug je mesto odakle, prema predanju, potiče dobri deka koji oko Nove godine deci raznosi poklone. Međutim, imajući u vidu da je nedavno startovao projekat „Veliki Ustjug, bajkovita prestonica Rusije“, kao i da u gradu i okolini ima čak trideset manastira, ne čudi što ljudi sve više posećuju ovaj grad ne samo zimi, već tokom čitave godine.
Za poslednje dve decenije priliv turista je porastao sa tri na čak 270 hiljada posetilaca godišnje. Zato možemo zaključiti da će dobijanje statusa učesnika projekta „Srebrna ogrlica“, Veliki Ustjug, koji se smatra muzejem pod otvorenim nebom, doneti nove mogućnosti da privuče još više posetilaca.
„Zlatni prsten“ Rusije čini nekoliko istorijskih gradova koji kao da prave krug i nalaze se severoistočno od Moskve. To su najstariji gradovi u Rusiji, poznati po crkvama, manastirima i opštem istorijskom značaju. Vrlo često, ovi gradovi su muzeji na otvorenom. Posebno su važni zbog arhitekture, koja obuhvata zdanja od 12. do 18. veka: manastirske i crkvene komplekse, kao i gradska utvrđenja, odnosno kremlje. Neki od ovih gradova se gotovo uopšte nisu izmenili od srednjovekovnih vremena (na primer Suzdalj). Gradovi „Zlatnog prstena“ danas imaju uglavnom turistički značaj. Najčešće se pominju: Sergijev Posad, Rostov Veliki, Jaroslavlj, Kostroma, Ivanovo, Suzdalj, Vladimir, Pereslavlj-Zaleskij, Aleksandrov i Uglič, a nešto ređe: Bogoljubovo, Gorohovec, Jurjev-Poljski, Kaljazin, Kidekša, Murom, Paleh, Pljos, Ribinsk, Tutajev, Gus-Hrustalni i Zavolžsk.