Ranije je saopšteno da Ministarstvo, uzimajući u obzir savremene poglede na vođenje rata, predlaže da se odustane od prakse masovne evakuacije stanovništva u ratu.
Spasioci smatraju da evakuaciju treba sprovesti samo iz opasnih zona uticaja sekundarnih štetnih faktora — radioaktivnog i hemijskog zagađenja, katastrofalnih poplava, požara i tako dalje.
U savremenom ratu, glavni objekti uticaja biće kontrolni punktovi, informacioni centri, kritički važni objekti, kao i objekti za životnu podršku stanovništvu, smatraju spasioci.
„Predviđanje situacije vrši se prema najverovatnijem scenariju vojnog sukoba sa upotrebom konvencionalnih savremenih sredstava uništavanja i dejstava diverzionih i izviđačkih jedinica“, navodi se u odeljku „Moguće razmere i priroda posledica nakon napada neprijatelja“ naučno-metodološkog rada Ministarstva za vanredne situacije Rusije.
Prema proceni stručnjaka Ministarstva, najverovatnije opasnosti za stanovništvo možda nisu štetni faktori nuklearnog oružja (vazdušni udarni talas i radioaktivno zagađivanje), već posledice tehnogenih havarija koje se javljaju prilikom lokalizovanog uništavanja visoko preciznim oružjem potencijalno opasnih i kritički važnih objekata.
Ovo se, pre svega, odnosi na hemijsko i radioaktivno zagađenje, kao i na požare i katastrofalne poplave.
Osim toga, autori istraživanja smatraju da je upotreba oružja za masovno uništenje, uključujući i nuklearno oružje, u sukobu sa Rusijom malo verovatna.
„Prilikom predviđanja situacije kao polazne tačke, uzima se da potencijalni neprijatelj ne nanosi ciljane napade za uništavanje civilnog stanovništva Rusije“, ističe se u dokumentu.