Umesto da raspravljaju o tome da li je Rusija pokušala da na ovaj ili onaj način utiče na ishod predsedničkih izbora u SAD, Amerikanci bi trebalo da se usredsrede na to kako da se ovakvim pokušajima suprotstave, smatra kongresmen.
Izbori za Kongres SAD se približavaju, a opasnost od „ruskog mešanja“ i dalje je na snazi, piše Herd na stranicama „Atlantika“.
Pre nego što je izabran za kongresmena, Herd je gotovo deset godina radio kao tajni agent CIA, angažovan tamo gde Rusija ima geopolitičke interese. On navodi da je za to vreme uspeo da sazna da Rusija pokušava da poljulja poverenje američkih građana u demokratske institucije.
Prema Hurdovom mišljenju, Rusija je decenijama širila dezinformacije u Istočnoj i Centralnoj Evropi, a 2016. godine ustremila se na Zapadnu Evropu i SAD.
„Društvene mreže su samo mehanizam 21. veka za pokretanje već poznate propagandne mašinerije Hladnog rata“, smatra Hurd.
Kongresmen smatra da SAD u poslednje vreme nisu uspevale da izađu na kraj s dezinformacijama koje se šire iz Rusije. Napetost u političkom okruženju i objavljivanje službenih beležaka o najgrubljim neregularnostima koje su dozvolili Ministarstvo pravde SAD i FBI tokom istrage o slučaju „ruskog mešanja“ samo olakšavaju Rusiji da postigne ovaj cilj, uveren je Hurd.
Nedavno je Rusija posredstvom društvenih mreža pribegla, kako navodi kongresmen, propagandi čiji je cilj da utiče stav ljudi o ovom pitanju, tako da su Amerikanci ponovo podeljeni na osnovu partijske naklonjenosti.
Hurd insistira na tome da je neophodno da Amerika stvori nacionalnu strategiju borbe protiv dezinformisanja, kako bi se suprotstavila dezinformacionoj kampanji Rusije koja i dalje traje.
Ova strategija, prema njegovom mišljenju, treba da se odnosi i na delovanje vlade, ali i na civilno društvo, kako bi se zajedničkim snagama suprotstavili ruskoj pretnji.
„Kada izgubimo veru u svoje demokratske institucije, postaćemo nesposobni da iskoristimo svoju glavnu snagu — snagu nadahnuća“, navodi Hurd, podsećajući na reči Abrahama Linkolna o tome da su SAD „poslednja i najbolja nada Zemlje“.
On, takođe, citira Ronalda Regana koji je Ameriku nazvao „blistavim gradom na brdu, čije svetlo služi kao svetionik za slobodoljubive ljude celog sveta“ i Kenedija koji je Amerikance okarakterisao kao „stražare na zidinama tvrđave svetske slobode“.
Prema Hurdovom mišljenju, veoma je važno da svaki Amerikanac igra određenu ulogu u borbi protiv širenja dezinformacija.
„Nema boljeg načina da se usprotivimo podeli od transparentnosti, uzajamnog poverenja i zajedničkog rada. U pitanju je budućnost našeg demokratskog sistema“, zaključuje Hurd.