Ovakav potez usledio je nakon što je RS donela Zakon o gasu Republike Srpske insistirajući na tome da kompanijama u Federacija BiH naplati tarifu za transport. „BH gas“ skoro tri godine ne prihvata cenu transporta prirodnog gasa koji se transportuje gasovodom Karakaj (Zvornik) — Starić (Kladanj), čiji je vlasnik „Sarajevo gas a. d. Istočno Sarajevo“, piše sarajevski portal „Kliks“.
„Neprihvatanjem cena transporta prirodnog gasa od ’BH gasa‘, preduzeće ’Sarajevo gas a. d.‘ je dovedeno u ozbiljnu situaciju gde je prisiljeno da obustavi dalji transport prirodnog gasa. Prekid transporta će se desiti početkom februara. Tačan datum prekida transporta biće javno objavljen posle sprovođenja svih neophodnih radnji“, piše u dopisu koji je brojnim institucijama poslao direktor preduzeća „Sarajevo gas Istočno Sarajevo“ Slavo Krajišnik.
Dopis je upućen direktoru „BH gasa“ Jasminu Salkiću, ministru za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose BiH Mirku Šaroviću, premijerima FBiH i RS, Fadilu Novaliću i Željki Cvijanović, ministru energetike FBiH Nerminu Džindiću, premijeru Kantona Sarajevo Elmedinu Konakoviću, sekretarijatu Energetske zajednice u Beču, Regulatornoj komisiji za energetiku RS, „Srbija gasu“ i „Sarajevo gasu“.
„Pre prekida transporta gasa obavestićemo javnost o razlozima prekida i o svim našim pokušajima da se reši ovaj problem kako bi se nastavilo uredno snabdevanje prirodnim gasom“, navodi se u dopisu.
Inače, Republika Srpska je 2015. godine jednostrano usvojila tarife koje znače duplo povećanje cena transporta gasa od Zvornika do Kladnja (40 kilometara). Kako saznaje „Kliks“, trenutno je u toku postupak za prvih 19 kilometara, gde „Gas promet — Istočno Sarajevo“ takođe traži povećanje transportnih tarifa, odnosno da mu se plaća ono što se nikada nije plaćalo.
S obzirom na to da je proradilo TNG postrojenje u Zvorniku, strahuje se da se planira povećanje tarifa preko Srbije i RS, da se prodaje gas iz Zvornika u FBiH.
Problem vezan za tarife i obustavu gasa trenutno je problem kojim se bave entitetski organi izvršne vlasti, tačnije federalni ministar energetike Nermin Džindić i ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić.
Poseban problem predstavlja i nedostatak zakona na državnom nivou, s obzirom na to da je Ustavom BiH, odnosno Članom 3 Ustava BiH jasno definisano kako je transport (samim tim i transport gasa) nadležnost institucija BiH.
Postavlja se pitanje i da li Savet ministara BiH može rešiti ovaj problem odlukom dok ne bude donesen zakon, jer su granice s drugim državama i međuentitetska linija razgraničenja u nadležnosti centralnih organa vlasti.
Simbolično je da će i deo teritorije RS ostati bez gasa ukoliko obustavi snabdevanje gasom Federaciji BiH, navodi „Kliks“.
„’Sarajevo gas a. d. Istočno Sarajevo‘ nerado pristupa prekidu transporta prirodnog gasa zbog toga što će doći do potpunog prekida snabdevanja potrošača prirodnog gasa u BiH, ali smo na to prinuđeni jer skoro tri godine pokušavamo da rešimo problem na miran i normalan način, ali nema pomaka“, navodi se u dopisu „Sarajevo gasa a. d. Istočno Sarajevo“.