On je rekao da su SAD zabrinute zbog izveštaja o upotrebi hemijskog oružja u Siriji i ponovo pozvao Moskvu da ne blokira produženje mandata Zajedničkog mehanizma UN i Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) za istragu.
„Mi pažljivo proučavamo situaciju i takođe smo pozvali Rusiju da ispuni svoju ulogu kao garant (sporazuma o) uništavanju hemijskog oružja od strane sirijskog režima“, rekao je Tilerson na konferenciji za novinare u Buenos Ajresu.
Ranije je američki ministar odbrane Džejms Matis izrazio zabrinutost zbog mogućih novih slučajeva upotrebe hlora kao hemijskog oružja u Siriji. Prema podacima televizijskog kanala En-Bi-Si, Matis je naveo da su mogući novi američki vojni napadi na „sirijski režim“, koji Vašington tradicionalno optužuje za hemijske napade.
Izveštaji o novim hemijskim napadima u Siriji počeli su da se pojavljuju zbog niza međunarodnih konsultacija o potrebi za istragom takvih zločina.
Rusija je u novembru blokirala u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija američki nacrt rezolucije o produžavanju mandata misije Organizacije za zabranu hemijskog naoružanja u Siriji. Stalni predstavnik Rusije u UN, Vasilij Nebenzja, objasnio je da je produženje mandata Zajedničkog mehanizma moguće samo ukoliko se isprave osnovni nedostaci u njegovom radu.
Ruski diplomata takođe je rekao da Moskva predlaže stvaranje novog međunarodnog istražnog organa za istraživanje upotrebe hemijskog oružja i pripremila odgovarajući nacrt rezolucije. Ali tome su se suprotstavile SAD i predložile da se Zajednički mehanizam obnovi.
Međunarodni, nepristrasni i nezavisni mehanizam Ujedinjene nacije uspostavile su 21. decembra 2016. godine za prikupljanje dokaza koji bi olakšali i ubrzali istragu odgovornih za najteža krivična dela po međunarodnom pravu počinjena u Siriji od marta 2011. godine i njihovo dovođenje pred sud. Mehanizam se nalazi u Ženevi i čini ga oko 50 ljudi, uključujući advokate, stručnjake i prevodioce.