Pentagon je juče objavio nuklearnu doktrinu SAD, u kojoj je posebnu pažnju posvetio razvoju ruskih nuklearnih snaga. Kao ostale potencijalne pretnje Pentagon je označio Severnu Koreju, Iran i Kinu.
„Meni ova doktrina izgleda kao pokušaj Amerike da nekim pretnjama sa svih strana opravda svoju sve veću agresivnost i nameru da ozbiljno investira u modernizaciju nuklearnog potencijala“, napisao je Kosačov na Fejsbuku.
Pentagon je objavio da će se SAD posvetiti izradi nuklearne municije malog kapaciteta. U doktrini je, takođe, navedeno da će SAD nastaviti da ulažu novac u modernizaciju nuklearnih snaga i razvoj elemenata „nuklearne trijade“ (međukontinentalne rakete, strateške podmornice i bombarderi).
SAD su saopštile da se u celini zalažu za smanjenje količine nuklearnog oružja, ali su kritikovale sporazum o njegovoj potpunoj zabrani koji su predložile Ujedinjene nacije, jer nije u skladu s današnjom stvarnošću.
Kosačov je skrenuo pažnju na to da se nuklearno oružje posmatra kao sredstvo za obuzdavanje agresije, pri čemu se kao opasnost spominju i pretnje u sajber-prostoru.
„Varijanti za upotrebu nuklearnog oružja ima još više (uključujući nekakve ’vanredne okolnosti‘, ne obavezno vojne), a očigledno je da sve jača uloga taktičkog oružja čini korišćenje nemirnog atoma još verovatnijim“, naveo je senator.
Prema njegovom mišljenju, dokument je pun optužbi koje su potpuno neosnovane i nisu potkrepljene dokazima, dok je temi kontrole naoružanja i razoružavanja „posvećeno samo krajnje simbolično mesto na kraju, za razliku od sličnih dokumenata prethodnih administracija“.
„Zbog toga, uz svu obilnu retoriku o obuzdavanju i zaštiti, nema posebne sumnje da je doktrina aktivno agresivna, ratnička i da nije posebno usmerena na dijalog u nuklearnoj sferi. To, naravno, ne izaziva oduševljenje“, dodao je Kosačov.