U nekim područjima karta je bila skoro potpuno tamna. Eksperti su obratili pažnju na žarišta aktivnosti u zonama gde se vode borbe, uključujući Siriju i Irak.
Po njihovom mišljenju, to mogu da budu samo američke baze. U tom slučaju, objavljene informacije mogle bi da budu pretnja za vojni personal ovih baza.
„’Strava‘ je objavila globalnu kartu. Ona izgleda lepo, ali je to predstavlja problem očuvanju tajnosti operacije. Američka baza se može lako identifikovati“, napisao je na Tviteru autralijski student Nejtan Raser.
Posmatrači su na karti našli navodnu bazu CIA u Mogadišu i bazu američkih specijalnih snaga u rejonu Sahal u Africi.
Mediji su naveli da su neke od otkrivenih baza možda tajne. Pritom, za razliku od slika dostupnih na „Gugl mapi“, karta „Strava“ omogućava ne samo da se sazna gde se nalaze objekti u ovim vojnim bazama, već i da se prati kretanje vojnika. To može biti iskorišćeno i za izvođenje napada, pišu „Gardijan“ i „Vašington post“.
Vojnici koji se aktivno bave trčanjem ili vožnjom bicikla u blizini vojnih baza mogu protivnicima da otkriju tačan plan, unutrašnje uređenje, pa čak i smene straže, smatraju vojni analitičari, proučivši kartu podataka popularne fitnes-aplikacije.
„Ako vojnici koriste ovu aplikaciju kao obični ljudi, to može da bude posebno opasno. Ova linija izgleda kao stalna trasa za trčanje“, naglasio je analitičar.
Predstavnik Centralne komande SAD pukovnik Ratnog vazduhoplovstva Džon Tomas saopštio je da vojska već proučava moguće posledice otkrivanja ovakvih podataka. Sa svoje strane, u samoj „Strava“ su posavetovali vojsku da pri radu sa aplikacijom koriste postavke privatnosti.