Dosadašnji pregovori delegacija dve Koreje u u takozvanoj „Kući mira“, u pograničnom severnokorejskom gradu Panmundžomu, rezultirali su odlukom Pjongjanga da pošalje svoju reprezentaciju na Zimske olimpijske igre u Južnoj Koreji.
Sa svoje strane Seul je saopštio da će razmotriti privremeno ukidanje sankcija Severnoj Koreji, ukoliko je to neophodno da delegacija te zemlje može da učestvuje na igrama u Pjongčangu narednog meseca.
Siniša Ljepojević, novinar, spoljnopolitički komentator i dobar poznavalac prilika na Korejskom poluostrvu, za Sputnjik kaže da su razgovori dveju Koreja veoma dobar znak koji pokazuje da su svi igrači uključeni u krizu u vezi sa Severnom Korejom voljni da napetosti popuste.
„Međutim, to istovremeno može da znači i kupovanje vremena, da se premosti određeni vremenski period i da se ’prestroje‘ svi oni koji misle da mogu da odluče o toj krizi. Ti pregovori ne mogu ništa suštinski da promene jer Severna Koreja ima svoje naoružanje, pokazala je da je ono stvarno i uopšte nije promenila svoje stavove. Na neki način, ovi pregovori mogu da znače i da je Severna Koreja, u ovoj fazi, na neki način pobednik u ovoj krizi“, ocenjuje Ljepojević.
Prema njegovim rečima, rezultat ove faze obnove pregovora je neizvestan jer stavovi dveju Koreja nisu promenjeni i nijedna strana, suštinski, ne odustaje.
„Ali obnavljanje pregovora je takođe znak da su Južna Koreja, Japan i Amerika potpuno svesni da su posledice zaoštravanja odnosa mnogo veće nego posledice popuštanja i pregovora. Severna Koreja je pokazala da poseduje naoružanje koje može temeljno da ošteti i Južnu Koreju i Japan, što na kraju krajeva ipak nije interes Amerike, ali ni Kine ni Rusije kao velikih sila, koje su na drugoj strani ovog problema“, ukazuje Ljepojević.
I Konstantin Asmolov, naučni saradnik Instituta za dalekoistočne studije Ruske akademije nauka, smatra da su razgovori delegacija Seula i Pjongjanga veoma dobar korak ka zbližavanju interesa i odmrzavanju odnosa.
„Dosadašnji pregovori su ipak donekle ublažili napetosti u regionu, ali za prvim korakom trebalo bi da usledi naredni, jer tek predstoji rešavanje ozbiljnih pitanja. Važno je to što je inicijativa potekla iz Severne Koreje, što će svakako doneti plus Pjongjangu, a Južna Koreja od ovoga može da profitira time što će biti zagarantovana bezbednost tokom održavanja Olimpijskih igara. Postoje izgledi za dalje smirivanje tenzija i nadajmo se da Južna Koreja neće menjati politiku. Videćemo i kako će teći dalji dogovori u vezi sa nizom predstojećih događaja poput odloženih vojnih vežbi. To će već biti jasan znak da li je realno došlo do nekakvih promena u odnosima“, kaže Asmolov.
Prema mišljenju Siniše Ljepojevića, Savet bezbednosti UN će, na eventualni zahtev Južne Koreje, vrlo verovatno privremeno ukinuti sankcije Pjongjangu, kako bi severnokorejski sportisti učestvovali na Olimpijskim igrama.
„I Južna Koreja i Amerika će sigurno insistirati da se to dogodi, jer bi to bio gest dobre volje koji će ohrabriti i samu Severnu Koreju da u nastavak pregovora može da uđe sa mnogo većom sigurnošću i većim samopouzdanjem“, zaključuje Ljepojević za Sputnjik.