U današnjoj emisiji otkrivamo kako Beograd slavi Pučinija, šta pišu autsajderi, ali i zašto je Gogoljevo delo i danas aktuelano i opominjuće.
Kako izgleda prostor u kojem je živeo i stvarao veliki srpski komediograf Branislav Nušić, otkriva nam direktorka Muzeja grada Beograda Jelena Medaković, autorka projekta za izložbu „Branislav Nušić: Slučaj jedne sobe“, koja je postavljena u Zavičajnom muzeju Žarkova.
Koja su prva dela objaljena u novopokrenutoj ediciji „Autsajderi“ izdavačke kuće „Laguna“, osmišljene sa ciljem da čitaocima otkrije prozna dela autora 20. i 21. veka koji prekoračuju granice u pripovedanju o mladim generacijama i njihovoj večitoj težnji ka buntu i osvajanju slobode – razgovaramo sa urednicom ove edicije Janjom Stjepanović.
Kojim operama i čuvenim arijama Narodno pozorište u Beogradu obeležava jubilej velikog operskog kompozitora Đakoma Pučinija, kako izgleda program „Slavimo Pučinija“, koji je 16. oktobra otvoren „Boemima“, a koji 8. decembra zatvara „Toska“ – pitamo dirigenta Opere NP Đorđa Pavlovića.
Šta je sve od onog što karakteriše naše vreme izašlo ispod Gogoljevog šinjela, šta Dostojevski duguje velikom piscu i pravoslavnom misliocu, čija su integralna Sabrana dela nedavno objavljena u izdavačkoj kući „Neven“, da li je Gogolj svojim delom anticipirao i 21. Vek, u kom je moguće prepoznati i revizore i čičikove – za „Orbitu kulture“ objašnjava prevodilac Gogoljevih dela duhovne i religijske tematike Ranko Gojković.