NAUKA I TEHNOLOGIJA

Jaka solarna oluja pogodila Zemlju: Polarna svetlost obasjala nebo i nad Srbijom /video, foto/

Neobično jaka solarna geomagnetna oluja, najjača za poslednju 21 godinu koja je pogodila Zemlju, mogla bi da poremeti komunikacije. Usled jake solarne oluje koja je prouzrokovala snažnu erupciju iz sunčevih pega, polarna svetlost aurora borealis se sinoć mogla videti i na području Balkana, uključujući i delove Srbije.
Sputnik
Nacionalna uprava SAD za okeane i atmosferu izdala je upozorenje na jaku geomagnetnu oluju koja je pogodila Zemlju u petak popodne, satima ranije nego što se očekivalo, navodeći da je reč o najjačoj solarnoj oluji koja je pogodila Zemlju od oktobra 2003. godine, preneo je AP.
Uprava navodi da će se efekti geomagnetne oluje osećati tokom vikenda, a možda i sledeće sedmice. Upozorila je operatere elektrana i svemirskih letelica u orbiti da preduzmu mere predostrožnosti.
Aurora borealis u Evropi viđena je noćas južnije nego obično, navodi „Gardijan“ — od Irske i Britanije do Češke i Nemačke. Solarna oluja bi mogla da izazove pojavu polarne svetlosti čak i na jugu SAD, uključujući Alabamu i severnu Kaliforniju.
Napominje se da ova oluja predstavlja opasnost za visokonaponske dalekovode, ali ne i za električne vodove u domovima. Solarna oluja bi mogla da utiče na rad satelita u orbiti što bi moglo da izazove poremećaj usluga navigacije i komunikacije na Zemlji.
Polarna svetlost bila je vidljiva u petak duž Istočne obale i na jugu SAD.
NASA je saopštila da solarna oluja ne predstavlja ozbiljnu pretnju za sedam astronauta koji se nalaze na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Ekstremna geomagnetna oluja 2003. godine dovela je do nestanka struje u Švedskoj i oštećenja transformatora u Južnoj Africi.

Aurora borealis nad Balkanom

Iako je polarna svetlost fenomen koji se povezuje sa severom Evrope, sinoć je obasjala nebo i iznad Bosne i Hercegovine, kao i Hrvatske, prenose regionalni mediji, a mogla se videti i u severnim delovima Srbije.
Građani su zabeležili polarnu svetlost crvene boje u Banjaluci, Zavidovićima, Doboju, Zagrebu, na području od Istre i Kvarnera, preko Gorskog kotara do Međimurja, Hrvatskog zagorja i Slavonije.
Kada je reč o boji, ukoliko se posmatra iz područja koja su bliže polovima Zemlje, polarna svetlost je uglavnom žute i zelene boje.
Na manjim geografskim širinama polarna svetlost je češće crvene boje, što je bio slučaj večeras u delovima BiH i Hrvatske.
Pogledajte i:
Komentar