MULTIMEDIJA

Posle šest godina Si ponovo u Americi

Samit Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) održava se ove nedelje u San Francisku, u jeku velikih globalnih previranja. Iako odluke sa samita APEK-a nisu obavezujuće, one mogu da postave temelje za konkretnije sporazume na drugim forumima.
Sputnik
1 / 12

Kineski predsednik Si Đinping dolazi na Međunarodni aerodrom u San Francisku kako bi prisustvovao nedelji lidera Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK).

2 / 12

Kineski lider stigao je u San Francisko 14. novembra, dan pre dugo očekivanog sastanka sa američkim kolegom Džozefom Bajdenom na marginama samita.

3 / 12

Si Đinping je poslednji put boravio u Sjedinjenim Američkim Državama pre šest godina.

4 / 12

Dolazak kineskog predsednika u San Francisko očekivan je sa nestrpljenjem.

5 / 12

Si i Bajden se sastaju na marginama samita APEK-a u trenutku velikih globalnih tenzija i dok obe države nastoje da stabilizuju međusobne odnose.

6 / 12

Veliko interesovanje za dolazak kineskog predsednika vlada i u hotelu u kom će odsesti kineska delegacija.

7 / 12

Ekonomija, kriza u Ukrajini i na Bliskom istoku, pitanje Tajvana i Južnog kineskog mora - ovo bi, prema ocenama analitičara, mogle biti teme razgovora američkog i kineskog predsednika na marginama samita.

8 / 12

Pored Kine i SAD-a, ekonomije APEK-a čine gotovo polovinu svetske trgovine i 60 odsto globalne ekonomije.

9 / 12

Lideri dvadeset jedne članice APEK-a pokušaće da pronađu zajednički jezik o brojnim temama, sa planom koji je postavila zemlja domaćin.

10 / 12

Učesnici samita će se, kako se pretpostavlja, baviti i pitanjima klimatskih promena i nesigurnosti u snabdevanju hranom.

11 / 12

Kineski i američki predsednik sastaće se u Kaliforniji godinu dana nakon susreta na Baliju na samitu G20.

12 / 12

Samit Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) traje do 17. novembra.

Komentar