Cilj ove inicijative je podsticanje mladih žena da se opredele za studije iz oblasti nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike, a ministarka Begović naglasila je da je od posebne važnosti motivisati devojke, posebno u osnovnim i srednjim školama da, kada razmišljaju o svojoj karijeri, razmisle o inženjerskim naukama kao opciji za budućnost. "To je važno zbog suočavanja sa globalnim izazovima na koja mi moramo dati rešenja," rekla je ona.
"U Srbiji imamo preko 50 odsto studentkinja na fakultetima, zaposlenih žena na fakultetima 50 odsto, dok je u naučnim institutima prisutno preko 60 odsto zaposlenih žena. To je izuzetno visok procenat u odnosu na evropske norme", navela je ministarka.
Kako je objasnila, želja je da se pronađu žene iz ovih oblasti koje će na pravi način motivisati devojke, a sve u cilju povećanja broja žena u inženjerstvu.
"Inženjerske oblasti su neophodne za razvoj čovečanstva, a niko to bolje neće uraditi nego naše inženjerke", rekla je Begović.
Ovom prilikom u ministarkinom prisustvu potpisan je i Memorandum o saradnji na zajedničkom projektu povodom izbora za "inženjerku godine", čiji su pozpisnici PKS, kompanija Simens Srbija i udruženje "Inženjerka godine".
U maju će, kako je najavljeno, biti izabrano deset finalistkinja koje će biti odraz široke palete najinspirativnijih inženjerki, dok će u junu na svečanosti u PKS-u biti proglašena inženjerka godine.
Izbor za "Inženjerku godine" je prvi izbor u okviru šire inicijative da se javnosti u Srbiji predstave inženjerke iz različitih kompanija i institucija, one koje bi svojom ličnošću i radom mogle da budu primer i inspiracija mladim ženama koje se nalaze pred izborom budućeg zanimanja.