MULTIMEDIJA

Rusija kakvu do sada niste videli: Fotografije koje su osvojile mreže

Slike velikih ruskih gradova zamišljenih kao ljudske figure ovih dana su osvanule na internetu, a napravio ih je program veštačke inteligencije „Middžurni“. Brzo su se širile i dobile pozitivan odgovor od korisnika, pa je autor radova nastavio da objavljuje kolekcije slika sa licima gradova u zemlji.
Sputnik
„Middžurni“ je program veštačke inteligencije specijalizovan za prevođenje tekstualnih uputstava u slike izrađene u stilu po izboru korisnika. Galerija novih likova oslanja se na rusku verziju „Igre prestola“, iako je autor želeo da vizuelno isprati serijal „Gospodar prstenova“.
1 / 13

Moskva

Umetnost koju stvara veštačka inteligencija zapravo su programi koji su mašinskim učenjem, pomoću desetina miliona slika, obučeni da proizvode nove slike po zadatim parametrima.

2 / 13

Sankt Peterburg

Korisnik unosi jezički opis onoga što želi, a zatim algoritam stvara brojne slike.

3 / 13

Jalta

Moguće je dodatno doraditi neku od slika, napraviti nove varijante na istu temu ili u deliću sekunde promeniti umetnički stil.

4 / 13

Donjeck

Iako je upotreba „Middžurnija” mnogo isplativija od plaćanja dizajnera ili ilustratora, ilustracija i dizajn su mnogo više od pukog stvaranja slika na osnovu uputstava.

5 / 13

Astrahan

Za donošenje kreativnih odluka u dizajnu nisu bez razloga zadužene osobe obučene za to.

6 / 13

Jekaterinburg

Jedno je naslikati sliku, a drugo odrediti kakva je slika potrebna, koje boje bi trebalo koristiti, šta bi na njoj trebalo naglasiti da bi se postigao cilj, prilagođavati je da bi urednik bio zadovoljan – a tu je i lični pečat koji izdvaja umetnika i donosi ugled časopisu ili proizvodu.

7 / 13

Kaluga

Verovatnije je da će umetnici i dizajneri početi da koriste programe veštačke inteligencije kao novi alat, za stvaranje skica i zamisli, pre nego što počnu da stvaraju konačno delo ili ručno dorađuju mašinski stvorene slike. Nešto poput arhitekata i njihovih dizajnerskih programa.

8 / 13

Tomsk

Brzina i svestranost ovakvih algoritama omogućava brže isprobavanje različitih stilova i pristupa temi bez potrebe da se delo svaki put stvara od nule.

9 / 13

Joškar Ola

Na isti način na koji je veštačka inteligencija navela ljude da razmišljaju i igraju šah drugačije, mogla bi da uradi isto za dizajn i ilustraciju, tako što će poslužiti kao nadahnuće ili polazna tačka za nove zamisli.

10 / 13

Siktivkar

Daljim razvojem, mašinska kreativnost bi mogla da se pokaže kao veoma različita od ljudske, te da u saradnji s umetnicima donese neke zanimljive rezultate.

11 / 13

Tjumenj

U krajnjoj liniji, veliki nedostatak sa kojim se programi veštački inteligentnih neuronskih mreža za slikanje suočavaju jeste to što svoje „nadahnuće” mogu da crpe samo iz umetnosti koju su ljudi već stvorili.

12 / 13

Južno-sahalinsk

Algoritmi mogu da podražavaju stil renesansnih slikara, nadrealista ili kubista, ali nikada ne bi mogli sami da smisle te stilove, niti neki novi koji još ne postoji.

13 / 13

Kazanj

Tehnologija po kojoj rade ne dopušta im da stvore sopstveni umetnički pokret ili stil.

Komentar