Protejerej je to izjavio na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu i kontrolno saslušanje na temu „Nehumano zadržavanje mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija" u prostorijama Centra bezbjednosti u Podgorici prije dvije godine.
„On je tada bio čovjek koji je zašao u devetu deceniju života. Tako nehumano ponašanje organa državne vlasti tada je presedan u savremenom pravu s obzirom da su njime povrijeđeni domaći a i međunarodni zakoni i konvencije o postupanju prema čovjeku“, rekao je Šljivačanin.
Podsjetio je da se sve desilo nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji je izazvao protivljenje vjernika i mnogih drugih građana.
„U tom kontekstu, nakon toga što su vjernici SPC legitimno, protestom željeli da iskažu neslaganje sa diskriminatorskim zakonom, to je izazvalo tenzije u društvu i mnogi episkopi i vjerni narod doživjeli su diskriminatorske postupke od strane tada organa državne vlasti“, rekao je Šljivančanin.
Šoć: Policija postavila devet sati mitropolitu
Advokat Dragan Šoć rekao je da je sa mitropolitom Amfilohijem proveo sve vrijeme dok je bio zadržan u policiji.
„Tamo je boravio pet sati i deset minuta. Postavljeno mu je devet pitanja, između kojih su prvo bili kratki intervali, što znači da su bila pripremljena. Kako je vrijeme odmicalo, razmak između pitanja bivao je sve duži, a policajci su pojasnili da su slali zapisnik da ga kontroliše tužilac. Nakon svega se utvrdilo, da su oni nas obmanjivali. Kasnije se ispostavilo da to nije rađeno na zahtjev tužioca. Nemam drugog obrazloženja osim da je to rađeno s namjerom da se čovjek šikanira. Ako naređenje nisu dobili od tužioca, mogli su samo od starješina“, zaključio je Šoć.
Predsjednik Odbora Momo Koprivica iz Demokrata kazao je da institucije nisu radile svoj posao kako treba.
„Da jesu, ne bismo raspravljali o tome“, istakao je on.
Brđanin: Ovu priču treba da zatvori tužilaštvo
Prema riječima direktora Uprave policije Zorana Brđanina, prvo treba da se utvrde istina i pravda, a ne ko je kriv ili nije.
„Evidentno je da je ovdje došlo do povrede prava. Utvrdićemo odgovornosti, a ovdje imamo dvije adrese: ombudsmana i tužilaštvo“, dodao je on.
Rekao je da priču o zadržavanju mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija Radovića u Centru bezbjednosti Podgorica, u junu 2020. godine, treba da zatvori tužilaštvo.
Slaven Radunović (DF) pitao je predstavnike policije kako to da nijesu preduzeli neke korake povodom tog događaja pošto su preuzeli dužnost, jer to što se dogodilo je i za nečiju krivičnu odgovornost. Radunović je kazao da ga interesuje samo odgovor na pitanje ko je kriv za to što se desilo sa zadržavanjem mitropolita u policiji?
Postupajući tužilac Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) Nikola Boričić kazao je da se u 13 sati i 52 minuta izjasnio da se, što se tiče ODT, mitropolit Amfilohije može pustiti na slobudu.
„Imam dokaza da sam ga pustio, a šta se dalje dešavalo ja to ne znam. Zbog čega je zadržan duže tri i po sata nije pitanje za mene“, poručio je Boričić.
Kako je rekao, glavno pitanje je zašto nije podnijeta krivična prijava protiv postupajućeg inspektora.
Dragan Šoć je saopštio da su njima u policiji saopštili da se ispitivanje mitropolita odigrava po zahtjevu tužioca, što je demantovao tužilac Boričić. Šoć je kazao da u policiji nije bilo pomena o prekršajnom postupku.
On je kazao da je sve vrijeme ispitivanja mitropolita u policiji njima saopštavano da se to radi na zahtjev tužioca. On je saopštio da su u konkretnom slučaju kršena ljudska prava.
Šoć je saopštio da nije imao saglasnot mitropolita da tada podnese krivičnu prijavu.
Ombudsman: Boravak mitropolita u policiji faktičko lišenje slobode
Zamjenica ombudsmana Nerma Dobardžić kazala je da su utvrdili da boravak mitropolita Amfilohija u stanici policije predstavlja faktičko lišenje slobode.
Ona je rekla da Uprava policije nije iznijela nijedan razlog za zadržavanje Amfilogija do tri i po sata duže, niti odgovorila da li je ono bilo neophodno da se dobije potrebno obavještenje.
„Lišenje slobode Amfilohija nije bilo proporcionalno, neophodno i nužno, čime mu je arbitrarnim postupanjem povrijeđeno pravo na slobodu i sigurnost ličnosti“, navela je Dobardžićeva.
Vučurović: Đukanović naredio hapšenje Amfilohija
Jovan Vučurović iz Demokratskog fronta tvrdi da je „šikaniranje i maltretiranje mitropolita bila čista politička odluka“ i da iza svega stoji predsjednik DPS-a i predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.
„Sve je rađeno po nalozima tadašnjeg vrha policije. Mitropolit je bio najkrupnija figura u Crnoj Gori i za sve ovo direktno optužujem Đukanovića. A i Veselin Veljović, tadašnji direktor policije je poznati progonitelj i mučitelj srpskog naroda u Crnoj Gori. On je sitna riba naspram Mila Đukanovića. Đukanović je bio iznad njega i nemam nikakvih dilema da su oni odgovorni za mitropolitovo zadržavanje“, kazao je Vučurović.
Predsjednik Odbora za politički sistem Momo Koprivica je nakon skoro pet i po sati, koliko je trajala rasprava, kazao da će Odbor nastaviti sa radom, ali vjeruje da su na današnjoj sjednici dobili dosta značajnih informacija koje mogu poslužiti državnim organima da se rasvjetli ovaj slučaj do kraja i da se odgovori na pitanje ko je krivac što je mitropolit Amfilohije više od pet sati zadržan u policiji.