„Srbija je posvećena kompromisu između Prištine i Beograda, jer će doneti stabilnost u regionu i otvoriti put ka EU, ali još uvek nismo sigurni kada će se to desiti“, rekao je Dačić prilikom dolaska na neformalni sastanak ministara spoljnih poslova Evropske unije u Beču, na koji su pozvani i predstavnici zemalja-kandidata za pridruživanje EU.
EU očekuje da će globalni sporazum između Srbije i Kosova biti okončan do proleća 2019. godine. Sledeći sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika samoproglašene republike Kosovo Hašima Tačija o normalizaciji odnosa zakazan je uz posredstvo šefa diplomatije EU Federike Mogerini za 7. septembar u Briselu.
Evropska unija je ranije odobrila status kandidata za članstvo u zajednici Albaniji, Makedoniji, Srbiji i Crnoj Gori. U februaru 2016. godine zvaničnu prijavu za pristupanje EU podnela je Bosna i Hercegovina. Samoproglašena republika Kosovo, koju priznaju 23 od 28 članova EU, takođe traži članstvo u zajednici. Međutim, institucije EU ne navode nikakve moguće uslove za pristupanje BiH i Kosova.
Kosovske albanske strukture su u Prištini u februaru 2008. godine jednostrano proglasile nezavisnost od Srbije. Vlasti Srbije su pod pritiskom Brisela i zbog približavanja regiona sa Evropskom unijom, kao i zbog olakšavanja života srpskog stanovništva u pokrajini 2011. godine bile prinuđene da započnu pregovore o normalizaciji odnosa sa kosovskim Albancima, uz posredovanje EU.
Najveći zaključeni sporazumi su: Briselski sporazum o principima normalizacije odnosa između Beograda i Prištine zaključen aprila 2013. godine i sporazum o Zajednici srpskih opština, koji su strane potpisale u avgustu 2015. godine. Poslednji rok koji je Brisel dao za sprovođenje ovih sporazuma je 4. avgust, koji Priština nije ispoštovala, što je dovelo do povećanih tenzija na Kosovu.