U konfliktu u čijem centru se nalazi pitanje obezbeđenja Zapadne Evrope ruskim gasom nameće se rešenje. Tokom pregovora ministra ekonomije Nemačke Petera Altmajera sa ministrom energetike Rusije Aleksandrom Novakom u Moskvi strane su se „u principu“ dogovorile da daju garancije Kijevu da će tranzit gasa iz Rusije u Evropu kroz Ukrajinu biti nastavljen, tvrdi autor lista Nikolaus Dol.
„Veći deo ruskog prirodnog gasa, međutim, poteći će u Zapadnu Evropu po oba kraka cevovoda ’Severni tok‘“, navodi dopisnik „Velta“.
Nakon sastanka sa ruskim ministrom, Altmajer je izrazio uverenje da će novi gasovod „Severni tok 2“ ipak biti izgrađen, a da neće biti zaboravljeni ni interesi Ukrajine.
Sa svoje strane, ministar energetike Rusije Aleksandar Novak je potvrdio da će po ovom pitanju „rešenje biti pronađeno“. Time je Vlada Rusije pristala da deo gasa i dalje ide na Zapad preko Ukrajine, smatra autor lista.
„Konflikt u vezi sa resursima će na taj način biti rešen“, konstatuje dopisnik nemačkog lista.
Više od 30 odsto gasa EU dolazi iz Rusije.
„Isporuke iz Moskve imaju odlučujući značaj za grejanje i preduzeća hemijske industrije u Zapadnoj Evropi“, navodi autor članka.
„Strogo govoreći, Vlada Nemačke se zalaže za realizaciju projekta ’Severni tok 2‘ jer transport gasa tim putem je jeftiniji, nego preko Ukrajine. Bez obzira na to, Berlin insistira na nastavku tranzita gasa zastarelim ukrajinskim cevovodom i time čak rizikuje da izazove još jedno nezadovoljstvo Moskve. Iz toga proizilazi da je odluka politički motivisana“, zaključuje novinar „Velta“ Nikolaus Dol.