„Plan leta postoji, transponderi i radio-veza su uključeni. Zbog čega je potrebno provokativno presretanje na redovnoj vazdušnoj trasi ka Kalinjingradu? To je pokušaj (vojnika NATO-a) da podgreju napetost kako bi zaštitili svoja mesta ili opravdali prisustvo bataljona NATO-a u regionu, gde do njihovog dolaska (nije bilo) nikakve značajne vojne aktivnosti“, navodi se na Tviteru stalnog predstavništva.
Flight plan, transponders & radio communication on - then why provocative interception on a regular route to #Kaliningrad? Job protection or fuelling tensions to justify forward battalions presence in an area with no significant military activities before? https://t.co/aFN6bS1AoP pic.twitter.com/eC7pvyzPWT
— Russians at NATO (@natomission_ru) November 13, 2019
Ministarstvo odbrane Litvanije je ranije saopštilo da je „6. novembra lovac NATO-a presreo jedan ruski avion An-26 koji je leteo sa teritorije Rusije u Kalinjingrad u skladu sa planom leta, sa uključenim transponderima i održavajući vezu sa dispečerskom službom na zemlji.
U mirno vreme „vazdušnim presretanjima“ se smatraju približavanja lovaca avionu druge države za vizuelnu identifikaciju.