Ona je podsetila da je bugarski premijer Bojko Borisov u svetlu oštrih izjava evropskih kolega pozvao da se prekinu napadi na Tursku i skeptično se odnosio prema uvođenju sankcija Ankari.
Poslednjih godina Borisov je uspeo da pridobije blagonaklonost predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana zahvaljujući veštoj diplomatiji, kao i zbog činjenice da je Bugarska pristala da izruči osobe koje su u Turskoj proglašene za guleniste.
Černeva smatra da bi ovaj diplomatski kapital, koji Bugarska ima u slučaju sa Erdoganom, mogao da se iskoristi u onom trenutku kada je potrebno da se nađe rešenje za kurdsku krizu.
Evropa će, verovatno, moći da iskoristi Bugarsku u zakulisnoj diplomatiji u odnosima sa Erdoganom, istakla je ona za „Evraktiv“.
Ona je podsetila da je Borisov i ranije igrao ulogu izaslanika u odnosima između Evropske unije i Ankare. Borisov je ranije izjavio da je u napetom trenutku „samo on išao“ u Tursku.
Černeva smatra da bi bugarski premijer mogao i sada da bude izaslanik EU koji bi pritisnuo Erdogana. „Turski predsednik je veoma odlučan u slučaju operacije u Siriji, ali to ne znači da se ni pred čim neće zaustaviti. EU bi mogla Erdoganu da pruži vrlo precizne razloge da se zaustavi, posebno ako ih budu pratile agresivne sankcije i sankcije američkog Kongresa koje se trenutno pripremaju“, objasnila je Černeva.
Podsetimo, danas je nakon zasedanja Saveta bezbednosti Bugarske Borisov pozvao Tursku da prekine vojnu operaciju u Siriji zbog rizika od izbijanja humanitarne krize. Istovremeno sa tim, premijer je istakao da bi sankcije nanele ogromnu štetu bugarskoj ekonomiji i izrazio nadu u diplomatsko rešenje situacije.