„Sa tačke gledišta Nemačke, naziv (zakona) već izgleda kao drskost: ’zakon o zaštiti evropske energetske bezbednosti‘ — tako zvuči nedavna pretnja sankcijama iz Vašingtona“, naveo je autor teksta.
Želja SAD da uvedu sankcije „Severnom toku 2“ je tako velika, da moguće posledice ograničenja ne uzimaju u obzir, piše list. Evropske kompanije koje učestvuju u izgradnji cevovoda na koje ciljaju sankcije Vašingtona, igraju ključnu ulogu na svetskom energetskom tržištu.
Ove kompanije su dugo radile u Meksičkom zalivu kao podizvođači američkih korporacija „Ševron“ i „Ekson mobil“, podseća „Handelsblat“.
Zato će u slučaju njihovog uključenja u sankcioni spisak projekti u Meksičkom zalivu biti prekinuti, jer je nemoguće brzo zameniti uskospecijalizovane firme.
U celini, američka ekonomija smatra sankcije „Severnom toku 2“ kritičnim, ukazuje autor. Ovakva ograničenja bi nanela štetu američkim izvoznicima gasa, podstakavši evropske kupce da smanje izvoz tečnog gasa iz SAD i povećaju isporuke iz drugih država, konstatuje „Handelsblat“.
SAD kritikuju izgradnju „Severnog toka 2“, jer američke vlasti planiraju da isporučuju Evropi tečni prirodni gas.
Krajem jula Komitet za međunarodne poslove Senata SAD odobrio je nacrt zakona o uvođenju sankcija kompanijama koje učestvuju u izgradnji „Severnog toka 2“.