Prema planu, padobranci dveju zemalja treba da se iskrcaju u region u kom se izvršava borbeni zadatak i da preuzmu i sačuvaju kontrolu nad planinskim prelazom Kuban. Cilj ovih vežbi je, kako je navelo rusko Ministarstvo odbrane, razviti zajednički pristup padobranskom desantu.
Prošle godine zajedničke vežbe su održane u blizini Aleksandrije. To je bio prvi put posle raspada Sovjetskog Saveza da su se ruske desantne jedinice iskrcale sa vojnom opremom u neku arapsku zemlju. Vojni eksperti ocenjuju da su tada ruski vojnici ostavili dobar utisak na egipatske kolege i da je to jedan od razloga što Egipat želi da se takva saradnja nastavi.
Prošlogodišnje vežbe su bile novo iskustvo obe vojske. Za Ruse je to bila veoma značajna vežba, posebno u kontekstu sirijske operacije i rasta vojnog prisustva na Bliskom istoku.
Vojnici Vazdušno-desantnih snaga Rusije su tada obavili borbene vežbe u neuobičajenim klimatskim i geografskim uslovima. Iskrcavanje je izvršeno na otvorenom pustinjskom području na temperaturi od 40 stepeni Celzijusovih. Osim toga, sarađivali su sa vojskom, koja uglavnom koristi zapadnu tehniku.
U tim vežbama, koje su imale antiteroristički karakter, učestvovalo je više 200 ruskih vojnika i još oko 300 egipatskih. Ruske specijalne jedinice je tada na afrički kontinent dovezlo pet aviona Il-76MD.
U te vežbe je bilo uključeno šest aerodroma, više od 15 helikoptera i aviona različitih namena, a takođe i 10 jedinica borbene tehnike.
Ruski padobranci su koristili padobranske sisteme za specijalne namene „Arbalet 1“, a Egipćani — američke padobrane MS-5.
Prema informacijama ruskog Ministarstva odbrane, Rusi i Egipćani su izvršavali skokove sa visine od 2.000 do 7.000 stopa (od 609 do 2.133 metra), a koordinacija između vojski se odvijala na engleskom jeziku.
Po završetku vežbi, vojni resori dveju zemalja su visoko ocenili nivo saradnje između desantnih snaga.
Međutim, Rusi su tada isprobali padobrane egipatske vojske, dok Egipćani, zbog nedostatka vremena, nisu uspeli da „probaju“ ruske.
„Predstojeće vežbe u Krasnodarskom kraju su posledica velikog interesovanja Egipta za obuku naših desantnih jedinica i tehnici koju koristimo. Egipćani su bili iznenađeni mogućnostima naše vojske, koje su demonstrirane na prošlim zajedničkim vežbama“, rekao je za RT pukovnik Mihail Osipenko, načelnik Odeljenja za vazdušno-desantnu obuku VDV-a.
Pukovnik je naveo da su Egipćani prošle godine prvi put videli ruski „Iljušin“ Il-76 i, moguće, kako je rekao, da su sada zainteresovani za kupovinu aviona i padobranskih sistema.
On je istakao da se padobrani ruske proizvodnje mogu koristiti pri temperaturama od minus 50 do plus 60 stepeni Celzijusovih.
Osipenko računa na to da će godišnji format zajedničkih vojnih vežbi dodatno unaprediti dalju vojno-tehničku saradnju Rusije i Egipta.
Egipćani su već godinama zainteresovani za kupovinu ruskog oružja i tehnike. Mediji su pisali da Egipat očekuje isporuke ruskih lovaca MiG-29M i MiG-29M2, helikoptera Mi-35, Mi-28, Mi-25 i Ka-25, sisteme PVO, protivbrodske obalske sisteme, protivtenkovske sisteme, municiju i lako naoružanje.