Svedočenje bivšeg šefa FBI nije nanelo nikakvu političku štetu Donaldu Trampu, konstatuje analitičar Saša Adamović i napominje da je Džejms Komi, iako je ostao pri svojoj priči o navodnom mešanju Rusije u američke izbore i da je 100 odsto siguran da je takvog mešanja bilo, morao da prizna da to nije imalo nikakvog uticaja na rezultat izbora.
Tako su, rezimira Adamović za Sputnjik, srušene nade američke „duboke države“ plitke pameti da će Komijevo svedočenje biti uvod u Trampov impičment.
Komi je Barakov igrač
„Jedna po jedna otpadaju sve optužbe Trampovih neprijatelja. Jasno je da nije poražen, da se bori i da želi da uprkos svemu održi obećanja koja je dao američkom narodu. Njegovi kritičari kažu za njega da je ’nepredvidiv‘, ali nema ništa pogrešnije od toga. Trampa je lako ’predvideti‘.“
Prema mišljenju ovog istoričara svedočenje Džejmsa Komija bilo je deo kampanje protiv Donalda Trampa u kojoj njegovi protivnici pokušavaju, a do sad to nisu uspeli, da pokažu navodne njegove veze i veze njegove kampanje sa Rusijom i da tako dezavuišu ili opstruiraju njegove namere da poboljša odnose sa Ruskom Federacijom i sa Vladimirom Putinom.
Zaista je paradoksalno, ističe Adamović, da su demokratski kongresmeni tražili smenu Komija optužujući ga da je pomogao Trampu, a da se sve promenilo kad ga je novi američki predsednik otpustio i na taj način doveo tu priču u pitanje.
Trebalo bi da znamo, posebno ističe ovaj sagovornik Sputnjika, da je Džejm Komi igrač bivšeg predsednika SAD Baraka Obame i njegov zadatak u toku kampanje nije bio da pomaže Donaldu Trampu, jer ni Komi ni Obama ni u snu nisu sanjali da bi Tramp mogao da pobedi, već su želeli da oslabe Hilari Klinton, koja je inače već imala problema zato što su u javnosti sve češće bile vesti o njenoj bolesti.
„Zapravo, radi se o tome da je Barak Obama imao nameru da preko slabe i bolesne Hilari Klinton nastavi da vlada Amerikom, a u tom cilju je kupio i kuću u Vašingtonu nedaleko od Bele Kuće. Zadržao je i neke kadrove da i u budućnosti radi sa njima“, sugeriše Adamović.
Džaba dodvoravanje
Svedočenje Džejmsa Komija je i za istoričara Aleksandra Rakovića bilo u cilju dodatnih pritisaka na novog predsednika Amerike. Koliko god da je servilan i koliko god da pokušava da se dodvori „dubokoj državi“, Trampu to, prema Rakovićem mišljenju, neće uspeti.
„Protivnici će i dalje tražiti njegovu glavu i neće prezati ni od kakvih koraka da se to dogodi. Čini se da će ići na to da Tramp čak u jednom momentu bude izložen impičmentu, kako bi to bio primer bilo kom narednom predsedniku da ne sme da se igra sa već postavljenim strukturama ’duboke države‘“, jasan je Raković.
U javnosti će u narednom periodu, predviđa Raković, „duboka država“ preko medija, ali i u Kongresu i Senatu još više produbljivati priču o Trampu kako bi se što više načinjala njegova administracija.