Poslanici opozicije zatražili su danas smenu Aleksandra Martinovića sa mesta predsednika skupštinskog Administrativnog odbora, zbog toga što njihovim članovima nije dao reč na sednici tog odbora i sa obrazloženjem da na taj način ugrožava parlamentarizam i „uvodi“ u diktaturu.
Zamenik predsednika Administrativnog odbora Nenad Konstantinović (SDS) rekao je novinarima da je Martinović danas onemogućio sve članove odbora, i opozicije i članove parlamentarne većine, da se jave za reč i da diskutuju o tačkama dnevnog reda. Konstantinović je rekao i da je spreman da zakaže novu sednicu sa istim tačkama dnevnog reda na predlog trećine članova odbora.
Poslanik SRS Nemanja Šarović najavio je da će ta partija pokrenuti inicijativu za smenu Martinovića sa mesta predsednika odbora, a predsednik Dveri Boško Obradović zatražio je ostavku predsednice skupštine Maje Gojković.
„Način na koji se ponašao Aleksandar Martinović je nešto što se nije desilo u istoriji srpskog parlamentarizma, zaista je teško objasniti šta su mu motivi“, rekao je Šarović novinarima. On je dodao da Martinović, inače, „nema nikakav moralni kredibilitet od onog trenutka kada je napustio SRS“.
Lider LSV Nenad Čanak kaže da do sada nije doživeo da predsedavajući ne da reč poslaniku, a bio je, kaže, poslanik u više saziva, na republičkom, saveznom i pokrajinskom nivou. Čanak smatra da to govori da je parlamentarizam u krizi, što može dovesti do nesagledivih posledica.
„Posledice su iz istorije poznate kako izgledaju, ja se nadam da nećemo morati da gledamo reprize“, rekao je Čanak i dodao da je reč o ugrožavanju ne samo parlamenta već i države.
„Ovo je korak ka diktaturi, skrećem pažnju vladajućoj većini da se uzme u pamet dok nije kasno“, rekao je Čanak.
Konferenciju za novinare su održale i demokrate, a poslanica DS Aleksandra Jerkov rekla je da je „nezapamćeno da je predsednik Administrativnog odbora svim poslanicima zabranio da govore“. SNS je time, kaže ona, poručila da neće da trpi kritike.