Radi se o raspoređivanju nemačkih izviđačkih aviona tipa „Tornado“ na turskoj teritoriji i zajedničkoj misiji protiv nelegalnog prebacivanja migranata u Egejskom moru. Najviše se u vojnom resoru Nemačke plaše da Turska „u gnevu može da počne da stvara prepreke ili čak obustavi zajedničke projekte“.
Juče je, pred glasanje u Bundestagu, ministarka odbrane Nemačke Ursula fon der Lajen govorila o mogućoj reakciji Turske sa visokim vojnim zvaničnicima, i oni su došli do zaključka da „bez obzira na to što je Turska članica NATO-a, Turci, a pre svega, predsednik Erdogan, arogantni su i nepredvidljivi, zato treba uzimati u obzir negativne posledice za zajedničke operacije“.
Turska je strateški partner Bundesvera, koji učestvuje u koaliciji za borbu protiv terorističke organizacije DAEŠ, podsetio je Gebauer.
Nemački izviđački avioni koji se bave slikanjem teritorija Sirije i Iraka iz vazduha, već dva meseca uzleću iz vazdušne baze Indžirlik na jugu Turske, iako formalni pregovori o sporazumu o njihovom raspoređivanju još uvek nisu završeni. Kako se navodi u članku, „pregovori se svakako održavaju u situaciji koja je dovoljno napeta, dok novi spor može još više da ih zakomplikuje“.
U opasnosti se, kako naglašava novinar, može naći i misija NATO-a za borbu protiv nelegalnog biznisa prebacivanja migranata iz Turske u Grčku. Upravo je Nemačka tokom komplikovanih pregovora ubedila partnere iz NATO-a da učestvuju u misiji i danas nekoliko brodova patrolira tim delom Egejskog mora.
„Pošto je na čelu ove misije Nemačka, pregovori sa Turskom povodom širenja zone mogu da postanu još komplikovaniji“, uveren je Gebauer.
U gorem scenariju, misija će doživeti neuspeh zbog rezolucije o Jermeniji. Tim pre, što je pre nekoliko dana ambasador Turske u sedištu NATO-a u Briselu izjavio da je moguće da ovog leta bude prekinuta operacija — pošto je broj izbeglica koji ulaze u Evropu preko Egejskog mora veoma smanjen, i značajni rashodi za operaciju više nisu opravdani.