„Nije isključeno da će problemi ostati i nadalje, nije isključen dalji pad cena nafte. Pojava novih igrača na tržištu, takvih kao što je Iran, stvara dodatne rizike za cene nafte. Ali, može biti da će biti i odskakanja. Utoliko pre moramo da budemo spremni za bilo koji razvoj situacije“, rekao je Medvedev na savetovanju o budžetu.
Dramatične promene cena nafte poslednjih dana stvaraju ozbiljne rizike za punjenje budžeta Rusije, rekao je Medvedev.
Ruski premijer je podsetio da je državni budžet zasnovan na srednjoj godišnjoj ceni nafte od 50 dolara za barel, te su se cene prilikom izračunavanja budžeta nalazile na tom nivou i odgovarajuća prognoza je izgledala potpuno realistično. „Dramatično kretanje cena nafte koje vidimo poslednjih nedelja, a naročito poslednih dana, stvara veoma ozbiljne rizike za punjenje budžeta", rekao je Medvedev.
Prema njegovim rečima, budžetski rashodi će morati da budu suštinski smanjeni, a mnogi projekti će morati da budu obustavljeni.
„Gledaćemo koje je rashode potrebno smanjiti, ali ovoga puta, nažalost, suštinski smanjiti, ne onako kako smo radili donedavno. Od nekih ćemo projekata jednostavno morati da odustanemo ili da ih odložimo za neke kasnije rokove“, rekao je Medvedev i dodao da je ministarstvima i drugim nadležnim ustanovama naložio da dostave predloge o umanjivanju rashoda i broja službenika državnog aparata.
U sredu je ministar finansija Anton Siluanov saopštio da je Vlada Rusije već počela da priprema svoje predloge o smanjivanju rashoda za 10 odsto. Predlozi o korekciji ruskog budžeta za 2016. godinu trebalo bi da budu gotovi do kraja prvog kvartala.