„171 godina postojanja Vojnomedicinske akademije duga je tradicija međusobnog poštovanja građana Srbije i ove vrhunske institucije zdravlja, nauke i obrazovanja. Poštovana u zemlji, regionu i svetu VMA uspeva sve ove godine da opravda veliko poverenje u vojno zdravstvo stalno prateći korak sa savremenim svetskim zdravstvenim novinama. Ustaljena praksa pripadnika VMA su stalna usavršavanja i primene novih metoda i ja vam na tome čestitam.
Želim vam da nastavite da predstavljate svoju zemlju najbolje što možete, a to je kroz znanje i posvećenost kako na međunarodnim stručnim okupljanjima tako i kroz učešće u sanitetskim timovima u okviru mirovnih misija. Siguran sam da ćete nastaviti da služite svojoj profesiji i državi časno i odgovorno, kao što ste svaki put do sada, i u ratu i u miru, pokazivali da ste uvek tamo gde je najpotrebnije i najteže“, stoji u čestitki predsednika Tomislava Nikolića.
Svečanosti u Domu Vojske u Beogradu pored predsednika Nikolića, prisustvovali su ministar odbrane Bratislav Gašić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković, kao i brojni prijatelji tog vojnomedicinskog centra.
Čestitajući praznik zaposlenima na VMA, ministar Gašić je istakao da je ta kuća, koja je stvorena marljivim radom, velikim znanjem, ali i odricanjem ljudi koji su joj posvetili život, oduvek bila ponos vojnog saniteta, pa zbog toga i ne treba da čudi što je stekla veliki ugled, kako u zemlji, tako i u svetu.
Gašić je posebno istakao Medicinski fakultet VMA, koji je jedinstven u zemlji i regionu, jer objedinjuje medicinski i vojni poziv.
„Ove godine imamo privilegiju koju ima retko koji sistem odbrane u svetu. Naime, 2015. godina ostaće upamćena i po tome što ćemo promovisati prvu klasu sanitetskih potporučnika. Ove godine oni završavaju šestogodišnje bazične studije medicine i počinju da službuju u vojnom sanitetu“, naglasio je ministar odbrane ističući i međunarodnu saradnju VMA, zbog toga što je to značajan segment spoljne odbrambene politike, kao i učešće pripadnika VMA u okviru sanitetski timova u mirovnim misijama UN i EU.
Prema njegovim rečima, zadatak Ministarstva odbrane je da i dalje podržava VMA u svakom segmentu u kojem je to neophodno, a zaposlenih na VMA da i ubuduće poštuju Hipokratovu zakletvu.
Kako je istakao zastupnik načelnika Vojnomedicinske akademije pukovnik prof. dr Zoran Šegrt, VMA je stvarana i razvijana zajedno sa srpskom državom i vojskom, prošla je s njom sve ratove i stradanja i postala i ostala neraskidivi deo naše nacionalne istorije.
„Ključnu zaslugu za to imaju naši profesori — učitelji koji su vizionarski planirali kad su od jedne vojne bolnce stvarali i stvorili zaokruženu celinu — pod jednim krovom lečenje, obrazovanje i naučnoistraživački rad. U medicini, u kojoj je često svaki minut dragocen, a ponekad i nenadoknadiv, Vojnomedicinska akademija je mesto na kome je moguće za desetak minuta oformiti konzilijum lekara i doneti najbolju odluku sa ciljem da se bolesnik izleči ili njegova patnja umanji“, istakao je pukovnik Šegrt.
Govoreći o ostvarenim rezultatima, pukovnik Šegrt je istakao da je tokom prethodne 2014. godine, u Specijalističkoj poliklinici VMA ambulantno pregledano više od 300.000 pacijenata, hospitalizovano više od 34.000 onih kojima su bili neophodni složenija dijagnostika i lečenje, urađeno oko 27.000 hirurških intervencija, a u Institutu za transfuziologiju je tokom prošle godine prikupljeno više od 9.000 litara krvi, koja je, nakon obrade po najvišim standardima, upotrebljena za lečenje kako pacijenata VMA, tako i pacijenata u brojnim zdravstvenim ustanovama širom države.
Kao dan VMA obeležava se 2. mart, jer je tog datuma 1844. godine, ukazom kneza Aleksandra Karađorđevića, osnovana prva centralna vojna bolnica. VMA je vodeća ustanova u oblasti lečenja, preventivne medicine, farmacije, obrazovanja i naučno-istraživačkog rada u Srbiji i šire, na prostoru jugoistočne Evrope. Uz 27 klinika i 17 instituta, na VMA rade i Dijagnostičko-poliklinički centar, Centar za kontrolu trovanja, Centar hitne pomoći i Centar za transplataciju organa i koštane srži.
Pored službe lečenja, na VMA je organizovana edukacija medicinskih kadrova svih profila i naučno-istraživački rad u skladu sa najvišim standardima i sopstvenim specifičnostima. Ta vojno-medicinska ustanova spada u bolnice centralnog tipa u kojoj se za deset minuta može formirati konzilijum medicinskih stručnjaka za svaku vrstu intervencije, a u svom sastavu ima i Medicinski fakultet.