Dušan Lajović - Sputnik Srbija

Dušan lavljeg srca pobedio Rubljova za titulu u Banjaluci!

Srpski teniser Dušan Lajović osvojio je drugu titulu u karijeri na Srpska openu u Banjaluci, gde je u finalu savladao Rusa Andreja Rubljova posle dva i po sata velike borbe u tri seta - 6:3, 4:6, 6:4.
Opet je šesti teniser sveta bio taličan protivnik u borbi za titulu srpskom igraču.
Lajović je prvu ATP titulu u karijeri osvojio u Umagu (Hrvatska) 2019. kada je u finalu savladao baš Rubljova, a nova pobeda nad Rusom omogućiće Dušanu prodor u top 50 tenisera sveta na rang-listi.
Pitanje je u kom bi smeru prvi set otišao da je Rubljov iskoristio jednu od tri vezane brejk lopte u prvom gemu prvog seta. Sjajno se Lajović odbranio i nekako poveo na svoj servis.
Iznervirao se Rus zbog toga, a posledica je bila brejk koji je pretrpeo u maratonskom četvrtom gemu za vođstvo Lajovića (3:1). Dušan je ostao smiren, kontrolisao je veliku prednost i rutinski priveo prvi set kraju - 6:3.
Drugi set je krenuo ofanzivom Rusa koji je podigao nivo igre, napravio rani brejk i lako poveo sa 3:0. Mnogi su pomislili u tom trenutku da će se Rubljov prošetati do kraja drugog seta, ali ne i borbeni Lajović koji je ponovo ostavio srce na terenu.
© AP Photo / Radivoje PavicicAndrej Rubljov
Andrej Rubljov - Sputnik Srbija, 1920, 23.04.2023
Andrej Rubljov
U petom gemu je izvršio pritisak na Rusa, dva puta ga sprečio da iskoristi prednost, a potom dočekao prvu brejk loptu i iskoristio je za potpuni povratak u set (2:3).
Igrali su potom Rus i Srbin gem za gem, sve do desetog gema, kada je Rubljov sačekao brejk priliku i iznenadio umornog Dušana za 6:4.
Treći set doneo je dominaciju Lajovića. Rubljov je opet dobio prvi gem, ali onda pretrepeo dva vezana brejka za 5:1 kada se učinilo da je sve gotovo. Ali, onda je umor stigao Dušana, Rus vezao tri gema i stigao do 5:4, ali nije uspeo da preokrene.
Našao je iscrpljeni Lajović u sebi poslednje atome snage da u desetom gemu završi posao, Rubljov mu je maksimalno otežao posao, ali je Srbin uspeo da dobije gem na razliku i stigne do druge ATP titule u karijeri.
Direktan prenos mogli ste da pratite na Sputnjik sportu:
16:41 23.04.2023
6:3, 4:6, 6:4 – Kraj! Titula za Dušana Lajovića!
Druga u karijeri za srpskog tenisera koji od sutra ulazi u top 50 tenisera sveta. Posle velike borbe i više od dva sata Srbin je porazio Rusa Rubljova u tri seta.
16:30 23.04.2023
6:3, 4:6, 5:4 – Potvrđen brejk
Faktički bez otpora Lajovića, koji je sve karte bacio na sledeći gem kada opet servira za titulu.
16:29 23.04.2023
6:3, 4:6, 5:3 – Brejk Rubljova!
Ne želi da se preda Rus u ovom trećem setu. Uspeo je da oduzme servis Srbinu i smanji rezultat. Dušan ima i dalje brejk prednosti.
16:22 23.04.2023
6:3, 4:6, 5:2 – Gem Rubljov
Smanjuje Rus prednost Lajovića, koji u sledećem gemu servira za titulu. Inače i Novak Đoković iz lože pomno prati svaki potez na terenu i navija za Dušana.
16:18 23.04.2023
6:3, 4:6, 5:1 – Potvrđen i drugi brejk
Lajović je bez problema preslišao Rusa u ovom gemu i stigao na korak od titule. Druge u karijeri. Rubljov servira za ostanak u meču u sledećem gemu.
16:12 23.04.2023
6:3, 4:6, 4:1 – Novi brejk Lajovića!
Raspala se igra Rubljova u ovim trenucima, što je Dušan namirisao i hrabro napao. Stigao je do brejk prilike koju je iskoristio iz trećeg pokušaja. Titula je sve bliže.
16:06 23.04.2023
6:3, 4:6, 3:1 – Potvrđen brejk
I to nakon što je Lajović spasio brejk loptu za Rubljova. Još tri gema dele Srbina od titule.
15:59 23.04.2023
6:3, 4:6, 2:1 – Brejk Lajović!
Dve velike greške Rubljova dovele su Dušana do 0:40, što je Srbin iskoristio da stekne prednost u trećem setu.
15:57 23.04.2023
6:3, 4:6, 1:1 – Izjednačenje
Uzvraća mu istom merom Lajović, bez izgubljenog poena.
15:56 23.04.2023
6:3, 4:6, 0:1 – Vodi Rubljov
Kao na početku prethodnog, ovaj put bez izgubljenog poena, Rus lako stiže do prednosti.
15:50 23.04.2023
6:3, 4:6 – Brejk Rubljova za izjednačenje u setovima
Sačekao je Rus prvu priliku i zadao udarac našem teniseru.
15:44 23.04.2023
6:3, 4:5 – Vodi Rubljov
Opet se igralo na razliku, ali nije Dušan imao brejk priliku. Lajović servira u narednom gemu za ostanak u drugom setu.
15:40 23.04.2023
6:3, 4:4 – Dušan siguran
Brzo stiže Srbin do izjednačenja. Nastavlja se borba.
15:34 23.04.2023
6:3, 3:4 – Rubljov vodi
Bio je Dušan na 15:30, ali je Rubljov dobio dug poen sa 22 razmene. Potom se igralo na razliku, ali se Rubljov ipak bolje snašao i prekinuo seriju od tri vezana gema Lajovića.
15:26 23.04.2023
6:3, 3:3 – Potvrđen brejk
Nije bilo lako jer je Rubljov stigao do izjednačenja, ali je Dušan odoleo pritisku i dobio gem na razliku. Treći vezani kojim je zaustavio ofanzivu Rusa.
15:20 23.04.2023
6:3, 2:3 – Brejk za Dušana!
Nekoliko dugačkih poena doveli su da se ovaj gem igra na razliku. Izvršio je Lajović pritisak na Rubljova, dva puta ga sprečio da iskoristi prednost, a potom dočekao prvu brejk loptu. I iskoristio je!
15:10 23.04.2023
6:3, 1:3 – Gem za Lajovića
Prekida se loša serija na startu drugog seta. Najvažnije je da Dušan povrati samopouzdanje i napadne Rusa na njegov servis u sledećem gemu.
15:05 23.04.2023
6:3, 0:3 – Potvrđen brejk
Do ozbiljne prednosti je stigao Rus na startu drugog seta. I to posle velike borbe. Uveo je Lajović ovaj gem u izjednačenje, ali je Rubljov ipak uspeo da ga dobije na razliku.
14:58 23.04.2023
6:3, 0:2 – Brejk Rubljov!
Čim su zaigrali duže poene, eto problema za Lajovića. Rubljov je stabilizovao forhend, dublje šalje lopte i tera Lajovića na greške. Tri brejk lopte imao je Rus, jednu je spasio Dušan, ali bolje nije mogao, pa Andrej ima prednost. I igra dobro.
14:53 23.04.2023
6:3, 0:1 – Gem za Rubljova
Nekako je poveo Rus na početku drugog seta, Lajović mu je pružio otpor, stigao do 40:30, ali je Rus uspeo da prelomi gem u svoju korist.